Menü

Hasan Gören

(+90) 538 403 93 71

Çanakkale Şehitlikleri Ziyaretinde vazgeçilmez
KOKARTLI ALAN KILAVUZUNUZ


GEZİ GÜZERGAHI- PROGRAM VE ÜCRETİ


Çanakkale Savaş Alanları ve Şehitlikleri'ne gezi sadece gezi değil ÖDEVDİR.


DEĞERLİ ZİYARETÇİ;
Manevi duygulara saygılı,
Evrensel düşünceyi benimseyen,
Alana aidiyet duygusu güçlü,
Kendini sürekli geliştiren,
Milli birlik ve beraberliğe inanan,
Birlikte daha iyiyi arayan,
Özverili ve azimle çalışan ALAN KILAVUZLARIMIZ ile,
Her günün her saati size hizmet vermeye hazırız.

Çanakkale Savaş Alanları ve Şehitlikleri Bizimle Gezilir.

Yirminci yüzyılın başlarından itibaren dünyadaki güç dengeleri değişmekteydi. Büyük devletlerin arasındaki çıkar çatışmaları derinleşmiş, keskinleşmiş, gruplaşmalar başlamıştı. Böyle bir ortamda Balkan Savaşı’na giren Osmanlı Devleti büyük bir bozguna uğradı. Selanik tek kurşun atılmadan Yunanlılara, Kırklareli Bulgarlara teslim edildi. Ege adaları ve Rumeli bütünüyle elden çıktı. Bu kayıplar toprakların yüzde otuzu, nüfusun yüzde yirmisi demekti. Halk perperişan Rumeli’den Anavatan’a göç ediyordu…


Aşağıda programı verilen gezi Tam Tur'dur:

 1. Geziye başlarken Eceabat ve Çanakkale Boğazı hakkında kısa bilgiler, Kilitbahir kaleleri, Namazgah Tabyası ve Rumeli Mecidiye Tabyası’nı ziyaret
 2. Osmanlı Devletinin I.Dünya Savaşına giriş nedenleri, Çanakkale Boğaz Savaşı, Kara Savaşları, Güney ve Kuzey Cepheler
 3. Hastane şehitliklerimiz: Soğanlıdere-Şahindere (Sadece birine girilecektir)
 4. Alçıtepe Bakı Terası- Güney Cephesi Savaşları
 5. Çanakkale Mehmetçik Şehitler Abidesi bilgileri ve ziyaret
 6. Seddülbahir Köyü'nde öğle yemeği, öğle namazı ve alış-veriş molası. Ertuğrul Tabyası, Yahya Çavuş Anıtı, 26. Alay Şehitliği
 7. ÇANAKKALE DESTANI TANITIM MERKEZ
  Haziran 2012 yılında ziyarete açılan Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezinde, Çanakkale Savaşlarının çeşitli safhaları görsel film şeklinde anlatılmaktadır. 11 Bölümden oluşan simülasyon gösterisinde her bölüm yaklaşık 10 dakika sürmektedir. Randevu alınarak gezilebilmektedir. Buradaki müzeyi de görsel bölümü izledikten sonra incelemek ve gezmek için ortalama 1,5 saat gibi bir zaman gerekmektedir.(Ücreti ayrıca ödenecektir. İsteğe bağlıdır.)
 8. Kanlısırt, Mehmetçiğe Saygı Anıtı, Bomba Sırtı olayı, Lağım ağzının gösterilmesi, 57.Alay hakkında bilgi. 57.Alay Şehitliği,Conkbayırı Mehmetçik Anıt ve Yazıtları, Zirve Suvla Koyundan yapılan 6-7 Ağustos çıkarması, 8 Ağustos 7. ve 12. Tümenler, Mustafa Kemal’in 8 Ağustos saat 21.45’te Anafartalar Grup komutanı olması, 9 Ağustos sabahı 12. Tümenle 9. İngiliz Kolordusuna ve 7.Tümenle Damakçılık Bayırı yönünden taarruz.
 9. 10 Ağustos günü Mustafa Kemal’in kırbacını indirmesiyle takviyeli 8. Tümenin süngü hücumu.
 10. İşgalcilerin hileli kaçışları.
 11. Dönüş ve değerlendirme.

Çok sayıda da olsa, her araca hizmet verebilecek uzman alan kılavuzlarımız her an hizmete hazırdır. Grupların yaptıkları ziyaretlerden azami yararlanmaları Uzman Alan Kılavuzlarımızın temel amacıdır.

DİKKAT: GEZİYE GELECEK GRUPLARIN ANLAŞTIKLARI OTOBÜSÜN BELGELERİNİ MUTLAKA SORMALARI YARARLARINA OLACAKTIR. ÖZELLİKLE D2 (ŞEHİRLER ARASI SİGORTALI YOLCU TAŞIMA BELGESİ) ve TURSAB BELGELERİNİN OLMASINA DİKKAT ETSİNLER. AKSİ TAKTİRDE YAPILACAK KONTROLLERDE JANDARMA VE MÜFETTİŞLER ARACA YÜKSEK BİR CEZA UYGULAMAKTADIRLAR.

GEZİ ÜCRETİ: BİR ARAÇ BİR ALAN KILAVUZU İÇİN 785₺


T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI-ÇANAKKALE SAVAŞLARI VE GELİBOLU TARİHİ ALAN BAŞKANLIĞI

Başkanlığımızca, 2023 yılı Ocak ayından itibaren geçerli olmak üzere Tarihi Alan Sınırları içerisinde Alan Kılavuzluğu hizmeti veren Alan Kılavuzu günlük taban ücret tarifesi belirlenmiştir. 12+1 kişiden az olan hususi araçlarda net 785 TL, 12+1 kişiden fazla olan tur otobüslerinde net 1275 TL ücret tarifesi uygulanacaktır. Başkanlığımız bu minvalde uygulamalarla Tarihi Alan sınırları içerisinde ziyaretçi memnuniyetini arttırmayı ve daha kaliteli hizmet vermeyi hedeflemektedir.
Kamuoyuna duyurulur. (Kaynak)